Podstawowe zabezpieczenia ubezpieczeniowe dla start-upów
Ubezpieczenia dla startupów to w gruncie rzeczy te same polisy, które są stosowane we wszystkich firmach. Jednak ze względu na początkową fazę działalności, warto rozważyć stopniowe wdrażanie tych ubezpieczeń, zaczynając od najważniejszych, takich jak ubezpieczenie OC firmy – polisa odpowiedzialności cywilnej
1. OC dla prowadzonej działalności
Na początek warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia OC działalności. W przypadku wyłącznie świadczenia usług, podstawowa ochrona z polisy OC może okazać się wystarczająca. W zależności od branży rekomendujemy jednak zastosowanie odpowiednich klauzul rozszerzających zakres ochrony pod specyfikę firmy. W przypadku producentów lub dystrybutorów produktów, polisa odpowiedzialności cywilnej z OC Produktu to konieczność. Zabezpiecza firmę w przypadku roszczeń związanych ze szkodami, które wyrządził produkt po wprowadzeniu go na rynek. Uważamy że jest kluczowy element ochrony.
Jeśli producent nie jest znany lub trudno go zidentyfikować, odpowiedzialność za produkt spada na firmę handlową!
Chociaż ochrona majątku firmy jest istotna, zwykle mienie w rozpoczynającej działalność firmie jest niewielkie i obejmuje jedynie podstawowe urządzenia potrzebne do produkcji lub świadczenia usług. W przypadku jego utraty firma może przetrwać bez ubezpieczenia. Odwrotnie jest w przypadku odpowiedzialności cywilnej. Roszczenia z tytułu szkód osobowych lub majątkowych spowodowanych przez wadliwy produkt, mogą być na tyle duże, że doprowadzą firmę do zadłużenia lub bankructwa.
Przykłady szkód:
- Twoja firma działa w branży IT i zarządza bazami danych klientów. Dochodzi do wycieku danych – bez ubezpieczenia OC będziesz zobowiązany ponieść koszty roszczeń.
- Produkt ma wadę, która prowadzi do pożaru w domu klienta powodując straty. Ubezpieczenie OC pokryje roszczenie skierowane przeciwko Twojej firmie.
2. Ubezpieczenie majątku firmy
Posiadając już odpowiednie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, wraz z rozwojem firmy warto zdecydować się na ubezpieczenie mienia firmy. Oferowane jest ono w dwóch głównych zakresach: od ryzyk nazwanych lub od wszystkich ryzyk.
- Ubezpieczenie od ryzyk nazwanych (FLEXA) – obejmuje podstawową ochronę od ognia, uderzenia piorunem, wybuchu czy upadku statku powietrznego na mienie.
- Ubezpieczenie od wszystkich ryzyk – powszechne na rynku, obejmuje wszystkie zdarzenia, które nie zostały bezpośrednio wyłączone przez zapisy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Więcej o wyborze odpowiedniego zakresu ubezpieczenia majątku firmy przedstawiamy w artykule Brokerzy Śląscy | Ubezpieczenie majątku firmy.
W przypadku startupu z branży IT lub gdy firma dysponuje nowym sprzętem elektronicznym (do 7 lat), rekomendujemy dedykowane ubezpieczenie sprzętu elektronicznego. Jego zakres jest szerszy niż standardowe ubezpieczenie od wszystkich ryzyk, bowiem oferuje ochronę specyficznie dostosowaną do sprzętów elektronicznych, która jest wyłączona w OWU standardowego ubezpieczenia mienia. Ubezpieczyć można zarówno sprzęt stacjonarny (komputery, serwery, pozostałe urządzenia elektryczne) jak i przenośny (smartfony, telefony, aparaty), np. przed upadkiem, zalaniem lub kradzieżą z bagażnika samochodu.
gdzie omawiamy szczegółowo ochronę tego rodzaju sprzętu od wszystkich ryzyk.
3. Ubezpieczenie grupowe dla pracowników firmy
Wraz z rozwojem firmy i zatrudnianiem kolejnych pracowników, należy rozważyć wprowadzenie ubezpieczenia grupowego. Istnieją trzy opcje – ubezpieczenie sponsorowane przez pracodawcę, częściowo sponsorowane bądź opłacane przez pracownika.
W przypadku szkody pracownik otrzyma świadczenie, np. z tytułu uszczerbku na zdrowiu, pobytu w szpitalu czy wypadku. Zakres ubezpieczenia często można rozbudowywać poprzez oferowane przez ubezpieczycieli „cegiełki” co pozwala na dopasowanie zakresu ochrony i wysokości świadczeń do potrzeb i specyfiki firmy.
Pozostałe przydatne ubezpieczenia dla start-upów
Trzy wymienione powyżej ubezpieczenia gwarantują solidną ochronę firmy. Poniżej przedstawiamy inne opcje ubezpieczeń, które oferują specjalistyczną ochronę przed konkretnymi ryzykami:
- Ubezpieczenie cyber – ochrona przed zjawiskami cybernetycznymi (ataki hackerskie, instalacja złośliwego oprogramowania, phishing, cyber-szpiegostwo),
- Ubezpieczenie sprzętu medycznego – dedykowane ubezpieczenie sprzętu medycznego,
- Ubezpieczenie maszyn od awarii (MB) – ochrona przed uszkodzeniami i awariami (np. błędy montażowe, błędy w obsłudze, nadmierna temperatura),
- Ubezpieczenie członków zarządu (D&O) – ochrona zarządu firmy od skutków błędnych działań w postaci czystych strat finansowych.
Szukasz polecanej kancelarii brokerskiej? Sprawdź nas! Sprawdź Brokerzy Śląscy!
Jesteśmy najlepiej ocenianą na Śląsku kancelarią brokerską.
Zapraszamy do kontaktu:
tel.: (32) 49 44 182 / 514 674 600 / kancelaria@brokerzyslascy.pl