Prywatna opieka medyczna

prywatna opieka medyczna pzu

Prywatna opieka medyczna

Jakość usług medycznych w Polsce, gwarantowanych w ramach NFZ, często pozostawia wiele do życzenia. Długi czas oczekiwania w kolejce do lekarzy specjalistów, odległe terminy dostępności badań diagnostycznych, praktycznie brak możliwości rehabilitacji bezpośrednio po uzyskanym skierowaniu. Czy prywatna opieka medyczna może być odpowiedzią na te niedogodności?

 

Ogólne założenia prywatnej opieki medycznej dla firm

Dostawcy prywatnych usług medycznych chcą zaspokoić największe bolączki pacjentów, tym samym większość z nich w ramach swojej oferty zapewnia:

 • dostęp do lekarzy specjalistów bez limitu,
 • dostęp do lekarzy specjalistów bez skierowania,
 • dostęp do lekarzy specjalistów najczęściej w terminie do 5-7 dni roboczych,
 • dostęp do lekarzy POZ,
 • szybką diagnostykę,
 • wizyty domowe,
 • sprawną obsługę rehabilitacji,
 • swobodę leczenia w wielu placówkach własnych, partnerskich oraz refundację wizyt odbytych poza siecią danego oferenta (do wskazanych w umowie limitów),
 • infolinię, aplikację do umawiania wizyt,
 • kompleksową obsługę medycyny pracy dla pracodawców,
 • profilaktyczne przeglądy stanu zdrowia (najczęściej raz w roku),
 • profilaktyczne szczepienia, często w siedzibie firmy.

 

Prywatna opieka medyczna w formie ubezpieczenia czy abonamentu?

Najszybciej rosnącym segmentem ubezpieczeń w Polsce są ubezpieczenia grupowe oferujące możliwość korzystania z prywatnej służby zdrowia. Obok rozwiązań ubezpieczeniowych, istnieją również prywatni tzw. operatorzy medyczni (m.in. LUXMED, ENELMED), oferujący prywatną opiekę medyczną w formie abonamentu.

Różnica między opieką medyczną w formie ubezpieczenia i abonamentu przez lata zaciera się. Jeszcze kilka lat temu abonament był po prostu formą ryczałtu, która następnie „złotówka za złotówkę” była konsumowana w przypadku potrzeby skorzystania z usług medycznych.

Aktualnie najważniejszymi elementami, różnicującymi te rozwiązania są m.in.:

 • opieka medyczna w formie ubezpieczenia daję gwarancję składki w okresie trwania umowy ubezpieczenia (najczęściej okresie roku), podczas gdy opieka medyczna w formie abonamentu najczęściej daje operatorowi możliwość zmiany ceny / wypowiedzenia umowy w każdym terminie,
 • opieka medyczna w formie ubezpieczenia zapewnia dostęp do wielu placówek medycznych, z którymi dany ubezpieczyciel podpisał umowę, podczas gdy opieka medyczna w formie abonamentu najczęściej jest oparta o własne placówki danego operatora,
 • opieka medyczna w formie ubezpieczenia korzystając głównie z sieci placówek obcych najczęściej nie jest w stanie zapewnić dobrego przepływu wyników badań, skierowań, historii leczenia między lekarzami tak jak zapewnia to opieka medyczna w formie abonamentu (dodatkowo zwyczajowo udostępniając wszystkie dane w ramach aplikacji mobilnej czy konta pacjenta).

 

Z perspektywy pracodawcy

Prywatna opieka medyczna w wielu branżach (m.in. IT) stała się standardowym dodatkiem pozapłacowym – wystarczy spojrzeć na ogłoszenia o pracę dostępne w Internecie. Ten sektor usług dynamicznie się rozwija, ewoluuje, a najbardziej konkurencyjni pracodawcy starają się oferować swoim pracownikom najlepsze rozwiązania w tym zakresie.

Poza aspektami wizerunkowymi, finansowanie opieki medycznej pracownikom, najczęściej przekłada się na niższą absencję chorobową w pracy. Szybki dostęp do lekarzy, diagnostyki, pozwala na skrócenie zbędnego „przesiadywania na L4”. Długoterminowo wydaje się to zatem świetną inwestycją w zdrowy zespół pracowników!

prywatna opieka medyczna cena

Z perspektywy pracownika

Pracownicy, którzy regularnie korzystają z prywatnej opieki medycznej zapewnionej przez pracodawcę są znacznie bardziej lojalni – w dzisiejszym Świecie przyzwyczajamy się do komfortowych rozwiązań, dzięki, którym zyskujemy wygodę i czas. Tym samym rozważając zmianę miejsca pracy, pracownik będzie brał pod uwagę czy i jaki pakiet prywatnej opieki zdrowotnej będzie fundował mu ewentualny nowy pracodawca.

Zatrudnione osoby, które nauczyły się korzystania z pakietów medycznych niechętnie z nich rezygnują, wiedząc, że za tą samą ilość wizyt, badań itp. musiałyby z własnej kieszeni zapłacić znacznie więcej.

 

Kto zatem finansuje składkę?

Zasadniczo składkę może finansować zarówno pracodawca z budżetu firmy, jak i pracownik z własnej kieszeni. Problem jaki najczęściej występuje to brak wymaganej partycypacji pracowników (najczęściej min. 50%) do wdrożenia prywatnej opieki medycznej, kiedy nie ma impulsu ze strony pracodawcy w postaci finansowania całości lub znacznej części składki. 

O ile pracownicy są przyzwyczajeni do finansowania z własnych środków składki na ubezpieczenie grupowe na życie, o tyle dobrowolność w przystępowaniu do grupowych form prywatnej opieki zdrowotnej jest niewielka.

Część ubezpieczycieli nie składa oferty, kiedy nie ma pewności objęcia umową 100% załogi (nawet na minimalnych pakietach). Z drugiej strony jeśli to rozwiązanie ma być traktowane jako bonus pozapłacowy i zwiększać lojalność pracowników, musi być finansowane w znacznej części (lub całości) przez firmę.

 

Ile kosztuje prywatna opieka medyczna?

Sensowny pakiet prywatnej opieki medycznej kosztuje nie mniej niż 40 zł/m-c/os. Składka jest oczywiście zależna od: wielkości firmy, branży, średniej wieku, ilości kobiet i mężczyzn oraz naturalnie – wybranych zakresów w ramach umowy.

Zwyczajowo możliwe jest wdrożenie kilku wariantów opieki medycznej – często firmy decydują się np. na finansowanie tylko podstawowego pakietu, dając pracownikom możliwość dopłaty do wyższych wariantów. Wielokrotnie aranżujemy również umowy, w których pakiet jaki otrzymuje pracownik od firmy zależy od długości jego stażu w tej jednostce np. w pierwszym roku jest to pakiet podstawowy, od trzeciego roku pracy rozszerzony, od piątego kompleksowy, a od dziesiątego roku VIP.

 

Dopasowanie prywatnej opieki medycznej do danej firmy

Rolą dobrego pośrednika będzie dopasowanie prywatnej opieki medycznej do preferencji załogi oraz budżetu pracodawcy. Jakiekolwiek rozmowy na temat tego typu rozwiązań powinna poprzedzić dokładna analiza potrzeb, dopiero po analizie jest miejsce na porządny konkurs ofert i negocjacje.

Zupełnie inny kształt powinno mieć rozwiązanie przygotowane dla załogi 100 osobowej firmy informatycznej, która zatrudnia głównie 30-letnich mężczyzn, niż rozwiązanie przygotowane dla 20 osobowej firmy sprzątającej. Różne potrzeby załogi, inne preferencje co do zakresu usług medycznych, w końcu inny budżet pracodawcy możliwy do przeznaczenia na opiekę zdrowotną – to tylko kilka czynników, które pokazują, że warto prywatną opiekę medyczną „uszyć na miarę” danej firmy.

 

Kontakt

Poszukujesz prywatnych pakietów medycznych dla swoich pracowników?

Zostaw nam kontakt w poniższym formularzu (oddzwonimy w ciągu max 24h)

lub zadzwoń już teraz pod numer tel. 514-674-600