Jak wybrać ubezpieczenie grupowe dla pracowników?

Ten post przeczytasz w: 3 minuty
ubezpieczenie grupowe dla pracowników

Jak wybrać ubezpieczenie grupowe dla pracowników?

Ubezpieczenie grupowe na życie to… prawdopodobnie jedyna polisa na życie, jaką posiadają Twoi pracownicy! Mając tę wiedzę warto wykorzystać to ubezpieczenie jako narzędzie polityki kadrowej.

Czy najważniejsza w wyborze oferty powinna być składka?

Na jakie elementy zwrócić uwagę, aby jak najlepiej dopasować zakres ochrony do preferencji załogi?

Poniżej w siedmiu krokach odpowiadamy na pytanie jak doprowadzić do zawarcia dobrego ubezpieczenia grupowego w Twojej firmie.

 

Krok 1 – ustalenie budżetu

Rozmowy na temat ubezpieczenia grupowego warto rozpocząć od maksymalnego możliwego budżetu – w tym przypadku będzie to wysokość miesięcznej składki / osobę. Wysokość składki determinuje zakres i sumy ubezpieczenia. Aktualnie średnie składki na rynku mieszczą się w przedziale 40-70 zł / m-c / os.

 

Krok 2 – ustalenie sposobu finansowania

Przy okazji budżetu należy ustalić czy składkę finansuje pracodawca czy pracownik. W zdecydowanej większości firm składka jest finansowana przez pracownika (potrącenie z pensji), jednak część pracodawców decyduje się na uatrakcyjnienie pakietu socjalnego właśnie o ubezpieczenie grupowe na życie.

 

Krok 3 – analiza potrzeb pracowników

Dobrze, aby zakres ubezpieczenia został dopasowany do realnych potrzeb pracowników – tutaj warto działać dwukierunkowo. Po pierwsze – należy przeanalizować średnią wieku pracowników – zupełnie inne potrzeby mają osoby planujące dzieci, aniżeli osoby przed emeryturą. Po drugie – warto wspomóc się ankietą, w której pracownicy wskazują kluczowe dla nich elementy w ubezpieczeniu na życie.

 

ubezpieczenie grupowe na życie

 

Krok 4 – przygotowanie zakresu ubezpieczenia

Znając budżet, sposób finansowania oraz preferencje załogi rolą dobrego pośrednika ubezpieczeniowego jest przygotowanie jak najlepszego rynkowo zakresu ubezpieczenia – w tym punkcie należy uwzględnić m.in.:

 • zakres preferowanych świadczeń,
 • dopasowane sumy ubezpieczenia,
 • ilość wariantów dostępnych dla załogi,
 • odstępstwa od ogólnych warunków,
 • zachowanie ciągłości ubezpieczenia,
 • zniesienie karencji.

 

Krok 5 – konkurs ofert

Dobrze przygotowane zapytanie powinno trafić do jak największej liczby towarzystw ubezpieczeniowych (najlepiej wszystkich!), tak, aby dokonać szerokiego badania rynku. Dobry pośrednik ubezpieczeniowy ponadto aktywnie negocjuje przychodzące oferty, tak, aby finalnie przygotować ich ostateczne zestawienie oraz rekomendację.

 

Krok 6 – wdrożenie ubezpieczenia grupowego

Nawet najlepsza oferta nie trafi do pracowników, jeśli odpowiednio nie przyłożymy się do jej wdrożenia! Kluczowe jest poinformowanie każdego (a nie tylko dotychczas ubezpieczonego) pracownika o nowych warunkach ubezpieczenia (najlepiej w formie ulotki). Mile widziane przez pracowników mogą okazać się dyżury lub kontakt telefoniczny do pośrednika, aby móc skonsultować prywatnie ewentualne wątpliwości. Równie istotne w tym punkcie jest ustalenie najwygodniejsze formy zebrania deklaracji do ubezpieczenia od pracowników (coraz większą popularność zyskują e-deklaracje, eliminujące konieczność zbierania papierowych dokumentów od każdego pracownika).

 

UWAGA!

ZANIM ZMIENISZ UBEZPIECZYCIELA PRZECZYTAJ O PROBLEMIE PRE-EXISTINGU!

 

Krok 7 – obsługa ubezpieczenia grupowego

Kwintesencją każdego ubezpieczenia jest jego jakość, kiedy wystąpi zdarzenie ubezpieczeniowe – tym samym kluczowe jest ustalenie z pracownikami ścieżek zgłaszania roszczeń do ubezpieczyciela (przez kadry / brokera / on-line / w siedzibie ubezpieczyciela).  Podobnie ma się sprawa w przypadku wprowadzania jakichkolwiek zmian (nazwiska / adresu / wykreślenie z polisy). Ważne, aby ustalić te elementy już na etapie wdrożenia polisy, tak, aby jej obsługa przebiegała sprawnie, a pracownicy byli zadowoleni z jakości ochrony ubezpieczeniowej. Rola pośrednika nie powinna się zakończyć na etapie wdrożenia ubezpieczenia – dobry broker / agent zapewnia wsparcie w procesie likwidacji roszczeń przez całym okres trwania polisy!

 

Ubezpieczenie grupowe broker

Jako brokerzy mamy kilkunastoletnie doświadczenie w przygotowaniu, wdrożeniach i obsłudze tego typu polis. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele wysiłku wymaga sprostanie wymaganiom stawianym pracodawcom przez ich pracowników. Pozostajemy do Państwa dyspozycji w przypadku chęci przeanalizowania posiadanego ubezpieczenia lub znalezienia najlepszej oferty polisy grupowej.

 

Jesteśmy najlepiej ocenianą na Śląsku kancelarią brokerską. 

Zapraszamy do kontaktu:

tel. 514-674-600 || (32) 49-44-182 || kancelaria@brokerzyslascy.pl 

Brokerzy Śląscy | Broker Ubezpieczeniowy Katowice | Broker Ubezpieczeniowy Śląsk |  Pokaż szczegóły

  Wiem, że - zgodnie z art. 13 ust.1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, zwanego dalej „RODO”:

  • administratorem moich danych osobowych jest spółka Brokerzy Śląscy sp. z o.o. z siedzibą 40-085 Katowice ul. Mickiewicza 29,

  • moje dane osobowe przetwarzane będą w związku z przesłaniem przeze mnie przez formularz na stronie www zapytania o ofertę, przy czym przetwarzanie w tym przypadku odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO – prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora, którymi są: a) kontakt w celu przedstawienia oferty osobie zainteresowanej, b) możliwość analizy przez administratora zainteresowania oferowanymi produktami i usługami, osoby, której dane dotyczą, c) możliwość przedstawienia osobie, której dane dotyczą, historii przestawianych jej ofert,

  • celami przetwarzania są: a) kontakt w celu przedstawienia oferty osobie zainteresowanej, b) możliwość analizy przez administratora zainteresowania oferowanymi produktami i usługami, osoby, której dane dotyczą, c) możliwość przedstawienia osobie, której dane dotyczą, historii przestawianych jej ofert,

  • moje dane mogą być ujawnione następującym kategoriom odbiorców: upoważnionym i przeszkolonym osobom przetwarzającym dane, podmiotom przetwarzającym na podstawie umów powierzenia przetwarzania zawartych na piśmie,

  • dane będą przechowywane nie dłużej, niż do momentu uwzględnienia ewentualnego sprzeciwu,

  • mam prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych dotyczących mojej osoby, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

   Ponadto, na podstawie art. 21 ust.1 RODO, mam prawo do wniesienia w dowolnym momencie sprzeciwu - z przyczyn związanych z moją szczególną sytuacją - wobec przetwarzania moich danych.