Ubezpieczenie product recall to ubezpieczenie kosztów wycofania produktu z rynku. Taka polisa obejmuje koszty zarówno przymusowego wycofania produktu (np. w wyniku nakazu właściwego organu władzy publicznej np. UOKIK), jak i wycofania po decyzji samego producenta (kiedy owe wycofanie zostanie uznane za niezbędne, aby uniknąć lub przeciwdziałać wystąpieniu szkody osobowej).
Ubezpieczenie product recall stanowi jeden z elementów, składających się na kompleksową ochroną w zakresie odpowiedzialności cywilnej za produkt. Zarówno firmy produkcyjne, jak i handlowe powinny rozważyć wykupienie tego ubezpieczenia, aby zminimalizować ewentualne negatywne konsekwencje finansowe akcji recall oraz uchronić reputację przedsiębiorstwa oraz przyczynić się do wyeliminowania lub ograniczenia potencjalnych chorób, obrażeń czy zgonów wśród konsumentów.
Stopnie ryzyka związanego z produktami
Zagrożenia związane z wprowadzeniem wadliwego produktu na rynek można podzielić na trzy klasy – każda z nim odpowiada innemu stopniowi zagrożenia życia lub zdrowia konsumentów.
Klasa 1 – są to produkty niebezpieczne lub wadliwe, który w przewidywalny sposób mogą spowodować u konsumenta poważne problemy zdrowotne a nawet śmierć np. bakteria ecoli w jogurtach naturalnych.
Klasa 2 – produkty, które mogą spowodować przejściowe problemy zdrowotne lub niewielkie zagrożenie o poważnym charakterze np. kawałki plastiku w serii mrożonych truskawek.
Klasa 3 – produkty, które prawdopodobnie nie spowodują żadnych niepożądanych reakcji zdrowotnych, ale naruszyły przepisy lub wewnętrzne procedury produkcyjne np. wskazanie złej wagi na opakowaniu sera.
Procedura wycofania produktu
Proces wycofania produktu składa się z wielu etapów, zazwyczaj są to:
zidentyfikowanie wadliwego produktu,
oddzielenie partii zawierających wadliwe produkty,
*w niektórych przypadkach oraz po uzyskaniu zezwoleń, przeprowadzenie detoksykacji,
*jeśli jest to konieczne, zapewnienie odpowiednich warunków do zniszczenia produktów,
analiza głównej przyczyny wadliwości produktu,
udokumentowanie przypadków wadliwości produktu,
sprawdzenie i potwierdzenie przyczyn,
wdrożenie działań naprawczych oraz ich zweryfikowanie,
przekazanie informacji zainteresowanym stronom.
Zakres ubezpieczenia product recall
Co ubezpieczyciele rozumieją pod pojęciem kosztów wycofania produktu z rynku?
koszty powiadomienia dystrybutorów, konsumentów, także w mediach,
koszty badań, ekspertyz,
koszty nadgodzin własnych lub zatrudnienia dodatkowych pracowników do akcji wycofania produktu,
koszty utylizacji wadliwych produktów (o ile jest to konieczne).
monitorowanie procesu wycofania produktów,
sortowanie, przepakowywanie produktów.
Warto zwrócić uwagę, czy ubezpieczyciel pokrywa koszty wycofania produktu zarówno w celu uniknięcia szkód osobowych, jak i rzeczowych, czy też zakres ochrony ogranicza się jedynie do szkód osobowych.
Rozszerzenie polisy OC firmy czy dedykowane ubezpieczenie product recall?
Koszty wycofania produktu z rynku mogą być pokryte (w zależności od rynkowej oferty ubezpieczycieli) z klauzuli rozszerzającej ubezpieczenie OC prowadzonej działalności i produktu wprowadzanego na rynku lub z dedykowanego ubezpieczenia.
Zwyczajowo klauzula jest wystarczającym rozwiązaniem w przypadku niewielkich sum ubezpieczenia, pokrywając podstawowe ryzyka związane z wadliwością produktu (wskazane w powyższym akapicie).
Dedykowane ubezpieczenie natomiast co do zasady może zapewnić dużo większą „pojemność” sumy ubezpieczenia oraz rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową m.in. o:
koszty zniszczenia / utylizacji produktów,
koszty przerwy w działalności (w tym utratę zysku),
koszy zarządzania kryzysowego,
wydatki na okupy / nagrody podczas wymuszenia.
Czy istotne jest kto poniósł koszty wycofania produktu?
Z ubezpieczeniowego punktu widzenia kluczowe może okazać się to, kto poniósł owe koszty wycofania produktu z rynku. Część ubezpieczycieli w ramach klauzuli product recall wyłącza bowiem z zakresu ochrony koszty poniesione przez osoby trzecie, pokrywając jedynie koszty poniesione przez samego ubezpieczonego (tj. producenta).
Kluczowe będzie zatem odpowiednie dopasowanie zakresu ubezpieczenia do specyfiki konkretnej firmy – w przypadku np. branży spożywczej, najczęściej dużą część kosztów wycofania wadliwych produktów z rynku pokrywają osoby trzecie (tj. sieci handlowe) cedując je później na ubezpieczonego (tak jak miało to miejsce np. tutaj: https://www.tvp.info/44531446/orzeszki-ziemne-wycofane-z-rynku-klienci-sa-proszeni-o-zwrot-produktu).
Dla jakich branż dedykowane jest ubezpieczenie product recall?
Według danych statystycznych do wycofania produktu dochodzi raz w tygodniu i są to najczęściej: produkty spożywcze, leki, suplementy diety, zabawki oraz artykuły gospodarstwa domowego.
W związku z tym na na rynku ubezpieczenie product recall jest dedykowane głównie firmom produkcyjnym – powszechnie stosuje się je m.in. w branży spożywczej, farmaceutycznej, AGD czy branży automotive.
Warunkiem koniecznym do uzyskania polisy jest posiadanie przez klienta udokumentowanej procedury wycofania produktu. Daje to ubezpieczycielowi względną pewność , że jeśli szkoda nastąpi, producent ma z góry określoną ścieżkę postępowania.
Ubezpieczenie product recall, obok dobrze skonstruowanej polisy odpowiedzialności cywilnej za produkt, stanowi realne wsparcie dla producenta po wystąpieniu szkody.
Kontrahent wymaga od Ciebie wykupienia ubezpieczenia kosztów wycofania produktu z rynku? A może świadomie korzystasz i poszukujesz najlepszych rozwiązań ubezpieczeniowych dla swojej firmy?
Ubezpieczenie cyber Atak hackerski, instalacja złośliwego oprogramowania, phishing, cyber-szpiegostwo – funkcjonowanie w sieci Internet generuje wiele potencjalnych ryzyk, których jeszcze kilka lat temu nie znaliśmy. Ciągły postęp technologiczny, zarządzanie bazami danych w chmurze czy praca zdalna stają się dodatkową pożywką dla cyber-przestępców. Czy ubezpieczenie cyber może być odpowiedzią na te bolączki? Ubezpieczenie CYBER = […]
Ubezpieczenie maszyn od awarii – Jak skutecznie zgłosić roszczenie i uzyskać odszkodowanie? Ubezpieczenie maszyn od awarii (inaczej maszyn od uszkodzeń) jest jednym z kluczowych elementów dobrze przemyślanego programu ubezpieczenia firmy produkcyjnej. Przedsiębiorca wykupując takie rozwiązanie chce mieć pewność, że w razie zdarzenia objętego polisą, cały proces likwidacji szkody przebiegnie sprawnie, a firma uzyska adekwatne odszkodowanie. […]
Dlaczego ubezpieczenie OC za produkt jest kluczowe dla firmy produkcyjnej? Ubezpieczenie OC za produkt to polisa, która zabezpieczy Twoją firmę, jeśli występujesz na rynku jako producent, dostawca lub sprzedawca produktów fizycznych oraz cyfrowych. Odpowiedzialność cywilna za produkt jest możliwa do ubezpieczenia w ramach ubezpieczenia OC firmy, na bazie odpowiednio dobranego zakresu ochrony ubezpieczeniowej (tj. klauzul, […]
Zapisz się na newsletter
Na swoich stronach wykorzystujemy pliki cookies. Jeśli korzystasz z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki, zostaną one zapisane w pamięci urządzenia.
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.