W niniejszym artykule opiszemy przykładową szkodę tj. pożar w lakierni, z którą mieliśmy do czynienia kilka lat temu. Postaramy się przybliżyć stanowisko ubezpieczycieli i likwidatorów na tego typu zdarzenia. Celowo skupiamy się przede wszystkim na dokumentacji pozwalającej ubezpieczycielowi na podjęcie pozytywnej decyzji o wypłacie odszkodowania.
Błąd ludzki przyczyną szkody
Prawdopodobną przyczyną pożaru w lakierni był błąd pracownika. Nieprawidłowe obchodzenie się z urządzeniami elektrycznymi, w sąsiedztwie ponadnormatywnie nagromadzonych materiałów palnych – tak w skrócie można opisać bezpośrednie źródło całego zdarzenia.
Szkody materialne
W całym tym incydencie jedyną pozytywną wiadomością był brak szkód osobowych – mimo nagłego charakteru zdarzenia pracownikom udało się ewakuować z terenu lakierni zanim ta została zajęta przez ogień.
Pożar uszkodził natomiast: kilka maszyn, półprodukty i produkty gotowe na lakierni, fragmenty ścian i dachu. Relatywnie nieduża skala zniszczeń wynika z zadziałania tzw. zraszaczy oraz bliskiej odległości zakładu od jednostki Państwowej Straży Pożarnej.
Zgłoszenie szkody
Niezwłocznie po zdarzeniu jako broker reprezentujący klienta zgłosiliśmy szkodę do ubezpieczyciela wraz z dokumentacją zdjęciową. Likwidator reprezentujący towarzystwo ubezpieczeniowe pojawił się na miejscu szkody już na drugi dzień.
W międzyczasie wraz z klientem przystąpiliśmy do szacowania wielkości szkody. Z pomocą księgowej, wyceny z firmy budowlanej oraz ofert od producentów maszyn, podsumowaliśmy wielkość szkody na poziomie prawie 1 mln zł. Dokumentacja z naszej strony mogła zatem być skonfrontowana z szacunkową oceną szkody przez likwidatora.
Dokumenty wymagane przez ubezpieczyciela
Poza oszacowaniem i odpowiednim uargumentowaniem wielkości szkody, istotne jest wykazanie dochowania należytej staranności przez klienta, aby do takowej szkody nie doszło.
Ubezpieczyciel od razu po otrzymaniu zgłoszenia szkody poprosił o kopie poniższych dokumentów:
- kopia ostatniego rocznego przeglądu budynku,
- kopia ostatniego 5-letniego przeglądu budynku,
- Książka Obiektu Budowlanego,
- Dokument Zabezpieczenia Przed Wybuchem oraz Analiza Zagrożenia Wybuchem,
- Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego,
- kopie ostatnich przeglądów „zraszaczy”, hydrantów oraz gaśnic,
- potwierdzenie przeszkolenia pracowników pracujących na lakierni z przepisów BHP, PPOŻ, ewakuacji oraz obsługi urządzeń i instalacji.
Wypłata odszkodowania
Firma przedstawiła kopie wszystkich powyższych dokumentów. Przeglądy, szkolenia, druki itp. były prowadzone terminowo, tak jak wymagają tego przepisy. W najmniejszym stopniu nie było wątpliwości, że jedyną przyczyną szkody jest błąd / niedbalstwo pracownika.
Sprawny likwidator bardzo szybko przyznał odszkodowanie, początkowo niesłusznie zaniżone, jednak po jednym odwołaniu poprawnie oszacowane i pozwalające na pełne pokrycie konsekwencji pożaru.
Podsumowanie
Odpowiednia ocena ryzyka przed zawarciem ubezpieczenia, poprawne oszacowanie sum ubezpieczenia czy dobranie klauzul to jedno, bardzo istotne zagadnienie. Nie można natomiast zapomnieć o przestrzeganiu przepisów prawa w danej firmie – czy to budowlanych, PPOŻ, BHP itp. Kwestie bezpieczeństwa są każdorazowo analizowane przez ubezpieczycieli… a przy szkodach osobowych również przez m.in. prokuraturę.
Kliknij i przeczytaj czy wszystkie zagadnienia związane z bezpieczeństwem w Twojej firmie zostały przeanalizowane -> https://brokerzyslascy.pl/bezpieczenstwo-w-firmie/
Kontakt – broker ubezpieczeniowy w Katowicach
Zadzwoń już teraz na nr tel. 514-674-600 lub zostaw nam kontakt do siebie w poniższym formularzu: