Ubezpieczenie utraty zysku w następstwie uszkodzeń maszyn
Ubezpieczenie utraty zysku w następstwie uszkodzeń maszyn (z angielskiego MLOP tj. machinery loss of profits) to produkt, który powinny poznać i w miarę możliwości budżetu wykupić wszystkie firmy produkcyjne, których działalność i możliwość osiągania zysków, zależy od działania konkretnej maszyny lub konkretnych maszyn.
Ile będzie trwało zamówienie, dostawa i ponowne uruchomienie kluczowych maszyn w Twojej firmie jeśli dojdzie do ich uszkodzenia? Czy w tym czasie zdolności produkcyjne przejmą inne maszyny, czy będzie to „wyrwa” w zysku Twojej firmy? Czy części zamienne do produkowanych na zamówienie maszyn będą dostępne „od ręki”?
Kompleksowe ubezpieczenie maszyn
Warto wiedzieć, że kompleksowe ubezpieczenie maszyn może składać się z kilku różnych zakresów ubezpieczenia. Tymi składowymi są:
- ubezpieczenie maszyny w ramach „ubezpieczenia mienia” – w tej pozycji zakresem ochrony objęte będą szkody spowodowane przez m.in.: ogień, deszcz, wiatr, uderzenie pioruna, eksplozje, upadek statku powietrznego, grad nawalny, lawinę, osunięcie się ziemi, śnieg, dym, zalanie, trzęsienie ziemi, kolizję, powódź, działanie zwierząt,
- ubezpieczenie maszyn w ramach „ubezpieczenia maszyn od uszkodzeń” – w tej pozycji zakresem ochrony objęte będą szkody spowodowane przez m.in.: błędy projektowe, konstrukcyjne, wadliwe wykonanie maszyny przez producenta, błędy montażowe, błędy w obsłudze maszyny, celowe zniszczenie, nadmierne ciśnienie/temperatura wewnątrz maszyny, wybuch fizyczny, implozja, rozerwanie wskutek działania siły odśrodkowej, dostanie ciała obcego do maszyny, niewłaściwe parametry prądu zasilającego maszynę, brak lub niedobór wody w kotłach,
- ubezpieczenie maszyn w ramach „ubezpieczenia utraty zysku w następstwie uszkodzeń maszyn” – tej właśnie pozycji poświęcamy niniejszy artykuł i jak widać, jest to tylko jeden z elementów programu ubezpieczenia firmy, który warto rozważyć posiadając park maszynowy.
Zakres ubezpieczenia MLOP
Zakresem ubezpieczenia MLOP objęty jest nieosiągnięty zysk ze sprzedaży oraz konieczne koszty stałe przedsiębiorstwa, wynikające z awarii maszyny bądź maszyn. Jeśli posiadasz w firmie kluczową maszynę, bądź maszyny, które w znacznym stopniu przyczyniają się do wyniku finansowego firmy, a których ewentualna naprawa po awarii może potrwać dłużej niż kilka tygodni, warto rozważyć wykupienie tego ubezpieczenia.
Posiadanie ubezpieczenia utraty zysku może zwiększyć stabilność finansową przedsiębiorstwa. W przypadku, gdy wystąpią problemy z maszynami, przedsiębiorstwo może być w stanie szybciej się pozbierać i kontynuować swoją działalność dzięki rekompensacie finansowej od ubezpieczyciela.
Przykładowa szkoda
Przytoczymy szkodę, którą w przeszłości likwidowaliśmy dla jednego z naszych klientów. Firma produkująca soki owocowe, posiada dwie kluczowe linie produkcyjne, wykonane na zamówienie przez japońskiego dostawcę. Firma ma zakontraktowaną produkcję soków dla dużego koncernu na najbliższy rok. Jedna z linii technologicznych ulega uszkodzeniu w wyniku błędów w obsłudze, popełnianych przez kilka dni przez nowych pracowników.
Firma wysyła zapytania do wielu serwisów maszyn o jak najszybsze przywrócenie sprawności linii produkcji soków, otrzymując informacje, że najszybsza naprawa wraz z organizacją części z Azji może odbyć się w ciągu 4 miesięcy i będzie kosztowała ok 500.000 zł.
Dzięki ubezpieczeniu maszyn od uszkodzeń firma otrzymuje 500.000 zł odszkodowania na naprawę uszkodzeń, jednak staje przed dylematem realizacji przyjętych zleceń. W ciągu 4 miesięcy, kiedy będzie trwał przestój linii produkcyjnej, firma powinna dostarczyć zakontraktowane soki, a jeśli tego nie zrobi wygeneruje to olbrzymie straty i zachwieje płynnością finansową firmy.
Tutaj z pomocą przyszło właśnie ubezpieczenie utraty zysku w następstwie uszkodzeń maszyn, które klient wykupił po naszej rekomendacji. Chcąc zachować jak najlepsze relacje z dużym koncernem, nasz klient szukał sposobu na realizację jak największej części kontraktu. Obliczyliśmy, że możliwe jest zrealizowanie 70% kontraktu poprzez zlecenie części prac podwykonawcom oraz pracy w godzinach nadliczbowych na drugiej, sprawnej linii. W trakcie negocjacji z ubezpieczycielem przedstawiliśmy taki scenariusz jako minimalizujący wielkość odszkodowania – tym samym ubezpieczyciel miał do wyboru pokryć cały utracony zysk z 4 miesięcy przestoju maszyny albo zapłacić za wynajęcie podwykonawców, pracowników w nadgodzinach oraz wyrównać tylko pozostałe 30% niezrealizowanej produkcji (co w sumie było kwotą kilkukrotnie mniejszą niż 4-miesięczny przestój).
Ubezpieczenie MLOP jest zbliżone zakresem do Ubezpieczenia BI |
Ubezpieczenie MLOP – dlaczego warto wykupić?
Ubezpieczenie utraty zysku w następstwie uszkodzeń maszyn to istotna forma zabezpieczenia dla przedsiębiorców, którzy chcą zminimalizować ryzyko strat finansowych wynikających z niedziałających urządzeń. Dzięki temu rodzajowi polisy, przedsiębiorcy mogą działać bez obaw o negatywne skutki awarii, a ich firma pozostanie stabilna i bezpieczna.
Jedną z naszych specjalizacji jest kompleksowe ubezpieczenie firm produkcyjnych – jeśli poszukujesz sprawdzonych rozwiązań, w najlepszej cenie skontaktuj się z nami.
Jesteśmy najlepiej ocenianą na Śląsku kancelarią brokerską.
Zapraszamy do kontaktu:
tel. 514-674-600 || (32) 49-44-182 || kancelaria@brokerzyslascy.pl